Jak zautomatyzować marketing w startupie?

Damian Strzelczyk, współzałożyciel Start Up Academy i platformy mobilnej Tutlo opowie, jak prowadzić działania marketingowe w początkowej fazie rozwoju startupu. Z podcastu dowiesz się o tym, jak wygląda marketing od kuchni w Tutlo, startupie który oferuje lekcje angielskiego z native speakerami z każdego miejsca na Ziemi. Z sukcesem wszedł na rynek krajowy i planuje ekspansję na rynki zagraniczne.

W podcaście omówimy poniższe kwestie:

  • Czy warto zbierać leady in-house czy zlecić to zewnętrznej firmie?
  • Jak wygląda pozyskiwanie leadów w przypadku Tutlo (zbieranie bazy numerów telefonów i maili)?
  • Jak content marketing może obniżyć koszt pozyskiwania leadu?
  • W jaki sposób można zautomatyzować działania marketingowe w startupie?
  • Jak używać lead magnetów (przynęt) i przekonać potencjalnych klientów do kupna usługi/produktu?
  • Jak sprytnie używać reklam na FB i Google AdWords?
  • Jak prowadzić działania z zakresu PR i sprawić, by media zaczęły pisać o startupie za darmo?

Damian Strzelczyk – Bio

Damian Strzelczyk jest współzałożycielem Start Up Academy, przyśpieszonego programu warsztatowego, skierowanego do początkujących przedsiębiorców. Oprócz kwestii czysto biznesowych (szukanie i weryfikacja pomysłu na biznes, modele biznesowe, pozyskiwanie finansowania), eksperci Startup Academy na czele z Damianem Strzelczykiem i Tomaszem Jabłońskim szkolą osoby, które pragną zbudować prosperującą firmę. W 2011-2014 pracując w AIP w Warszawie Damian i Tomasz obserwowali czynniki, decydujące o porażce albo sukcesie startupów. Na podstawie tego doświadczenia oraz kilku swoich własnych projektów pomagają przedsiębiorcom w założeniu i rozbudowania działalności biznesowej.

Automatyzacja marketingu w Tutlo

W podcaście rozmawiamy o działaniach marketingowych dla Tutlo, platformy internetowej, jak i aplikacji mobilnej do nauki angielskiego online z native speakerami. W Tutlo nie trzeba poprzednio rezerwować lekcji z nauczycielem. Po zalogowaniu na serwis w minutę można znaleźć dostępnego tutora i porozmawiać online przez 20 min (tyle trwa jedna lekcja w Tutlo).

Nawet z bardzo dobrym produktem startup nie będzie sprzedawać bez przemyślanej strategii marketingowej. W świecie, gdzie jest bardzo dużo graczy ubiegających się o uwagę, pewne działania marketingowe sprawią, że o startupie będzie głośno. Nie potrzebujesz reklamy w telewizji, jeżeli Twoi odbiorcy aktywnie korzystają z Internetu, a Ty oferujesz im często niszowy produkt. Za pomocą dość tanich rozwiązań, jakie dają reklama na FB i Google Adwords można dotrzeć do odbiorców, którzy będą potrzebować Twoich rozwiązań.

Innym narzędziem jest content marketing, który według Damiana zmniejsza cenę pozyskania klienta w dłuższej perspektywie. Żeby zautomatyzować działania marketingowe firmy, która ma stały przypływ wartościowych leadów, warto skorzystać z rozwiązań, które dostarczają takie oprogramowania do automatyzacji jak Hubspot, Infusionsoft, UserEngage i wiele innych. Za ich pomocą można zaprojektować podróż klienta od pierwszego kontaktu z marką do zakupu produktu, monitorować zachowania odbiorców, analizować na jakim etapie w lejku się znajdują, ustawiać triggery (wyzwalacze) na konkretne działania.

Żeby dowiedzieć się jak działają powyższe narzędzia w praktyce w polskim startupie, przesłuchaj cały wywiad z Damianem Strzelczykiem!

Wartościowe linki:

Startup Academy

Tutlo