Blog – to nie tylko świetne narzędzie content marketingowe, dzięki któremu Twoja firma odnajdzie się w sieci. To dźwignia, która potrafi rozkręcić biznes, a jeżeli go jeszcze nie masz – zbudować społeczność, której sprzedasz swój produkt czy usługę.Jak zarabiać na blogowaniu?

Gościem 19. odcinka podcastu jest Agnieszka Zyśk, blogerka z Rytm Klawiatury, która już przez osiem lat zajmuje się blogowaniem.

Opowie o zawiłościach pisania i promowania treści oraz o możliwościach zarabianiu na blogu. Miała za sobą dużo sukcesów, ale i porażek. Potrafiła zbudować lojalną społeczność czytelników, którzy regularnie wracają, by przeczytać nowe wpisy.

Były również czasy, kiedy rezygnowała z pisania na pół roku. Sama twierdzi, że pisanie wpisu bardzo pomaga w porządkowaniu myśli.

Aktualnie stawia pierwsze kroki w prowadzeniu własnego vloga na YT, który traktuje w większości o nauce języków obcych, które są pasją Agnieszki. Angielski, rosyjski, turecki, włoski – to tylko początek.

Blogować i zarabiać?

Problemem większości początkujących blogerów jest brak regularności, a większość blogów „umiera” po trzech miesiącach. Są blogerzy, którzy publikują treści bez celu ich monetyzacji. A są też tacy, którzy od pierwszego dnia zakładają, że blog będzie przynosił regularne dochody.

Strategia – must-have

Żeby osiągnąć postawiony cel, warto przemyśleć strategię. Co pomoże zmonetyzować blog, zdobyć nowych klientów czy sprawić, że marki napiszą w sprawie współpracy?

Jeżeli stawiasz za cel przyciągnięcie 10,000 czytelników, co może Ci w tym pomóc? Na pewno musisz dostarczyć informacje, o których nie każdy jeszcze zdążył napisać albo sprawić, żeby wpis budził kontrowersję. A może czytelników Ci przybędzie, bo opisujesz znane rzeczy w bardzo nietypowy sposób?

Masz lojalnych czytelników, którzy rozpowszechnią Twoje treści w social mediach, kiedy im o tym przypomnisz? W dłuższej perspektywie wypozycjonujesz swoją stronę tak, by była wysoko w wynikach wyszukiwania w Google’u? Za każdą czynnością musi stać „dlaczego?”. Strategię publikacji treści trzeba ustalić, zanim ukaże się pierwszy wpis na blogu.

Jak zarabiać na blogowaniu?

blog Agnieszki Zyśk

Idealny wpis musi rozwiązać problem czytelnika, który w danym momencie szuka rad, chce przeczytać o doświadczeniach innych ludzi czy dowiedzieć się o nowych narzędziach, które wesprą go w rozwiązaniu swojego problemu.

Regularność prowadzi do sukcesu

Nie zawsze mamy wenę twórczą do pisania nowych postów – znika dobry humor i inspiracja, nagle pojawia się dużo pracy zawodowej albo brakuje motywacji. To właśnie dlatego dokładne zaplanowanie publikacji sprawi, że wpisy będą pojawiać się regularnie.

Warto stworzyć kalendarz publikacji, gdzie można ustalić kiedy będą publikowane kolejne artykuły, uwzględniając kanały promocji wpisów. W celu rozładowania bardziej napiętych dni, warto napisać kilka wpisów i mieć je w rezerwie. Łatwo jest wpaść w pułapkę „mało czasu, mam angażującą pracę, dzieci” czy masę innych wymówek. Nawet gdy zabraknie Ci czasu, nie przestaniesz pisać. Przede wszystkim, bo lubisz przekazywać wiedzę i masz większy cel, który chcesz osiągnąć.

Blogowanie w mainstreamie?

Minęły czasy, kiedy tylko wybrane, ogarnięte technicznie osoby, mogły założyć bloga, załatwić sprawy związane z kupieniem domeny, hostingu i instalacją WordPressa. W nasze czasy może to zrobić prawie każdy, kto ma chęć się tego nauczyć i wdrożyć.

Jeżeli interesuje Cię blogowanie i chcesz dowiedzieć się, jak sprawić by publikowanie treści nie zajęło Ci dużo czasu, przesłuchaj podcastu z Agnieszką.

jak monetyzować blog?

Poruszamy m.in. takie kwestie:

  • Dlaczego prędkość ładowania strony jest ważna? Jak ją zoptymalizować?
  • Kto zarabia na blogu?
  • W jaki sposób można monetyzować blog?
  • Jakie wtyczki mogą ułatwić życie blogera?
  • Jak nie stracić motywację do pisania?
  • Jak mailingi pomogą zbudować społeczność?
  • Jaki lead magnet jest najbardziej skuteczny?
  • Gdzie i jak się dostać na największe imprezy dla blogerów?
  • Na czym polega networking, który zwiększy zasięgi na blogu?

Linki, wspomniane w podcaście:

IFTTT  – narzędzie do automatyzacji publikacji treści. Więcej o nim na blogu Rytm Klawiatury 

MailerLite – platforma do email marketingu

Mailchimp – platforma do email marketingu

Magazyn ZMIANA

ReachaBloger – kalendarz wydarzeń blogowych

Grupa promocji dla blogerów 

Biznes, blogowanie i marketing dla kobiet

 

Zapraszam do przesłuchania!