maciej jutrzenka

Stworzenie skutecznej reklamy na Facebooku wymaga nie tylko wiedzy, lecz również doświadczenia, które pojawia się po wielokrotnym testowaniu i prowadzeniu kampanii. Do tego odcinka zaprosiłam osobę, która reklamy na Facebooku tworzy od pięciu lat, a na swoim rachunku ma już ponad 4000 reklam. Opowie m.in. o tym, jak zaprojektować skuteczną reklamę na FB, jak testować różne kreacje i skorzystać z funkcjonalności Pixela. I to z myślą o wygenerowaniu jak największego zwrotu z inwestycji.

Maciej Jutrzenka reklamy na fbMaciej Jutrzenka – to ekspert z ponad 10-letnim doświadczeniem w
marketingu cyfrowym. Specjalizuje się na reklamach na FB, które projektuje tak, by wygenerowały one największy zwrot z zainwestowanych pieniędzy.

Był jednym z pierwszych w Polsce ekspertów, którzy zaczęli używać reklam na FB i Google AdWords. Zajmował się tym jeszcze w 2004. Sam poprowadził kampanię na FB, która w kilka tygodni wygenerowała powyżej 160,000 zł. Prowadzi blog maciejjutrzenka.pl, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem i radami jak zautomatyzować marketing w firmie i skutecznie prowadzić kampanie reklamowe w social mediach.

 

 Jak zaprojektować kampanię skazaną na sukces?

W zależności od tego, jaką strategią kieruje się firma, można wybrać odpowiedni cel w trakcie tworzenia reklamy. Cele różnią się od zwiększania świadomości o marce do zbierania leadów. Osobom, które nie kojarzą marki, warto wyświetlać reklamę bez oferty zakupowej. Natomiast jeżeli reklama jest przeznaczona dla odbiorców, którzy np. polubili fanpage, są na liście mailingowej, odwiedzili stronę www firmy, warto wypracować inną strategię– twierdzi Maciej Jutrzenka.

cele reklamowe facebookPixel FB, czyli specjalny kod zbierający konkretne informacje ze strony www, umożliwia kierowanie reklam do tych użytkowników FB, którzy wcześniej odwiedzili stronę firmową.

Projektując reklamy, należy zadbać nie tylko o stronę techniczną (ustawienie celów i grup użytkowników FB, sposób rozliczenia), lecz  również uwzględnić stronę wizualną – rezultat pracy marketera, który widzi użytkownik FB.

 

Użytkownik patrzy na 3 główne elementy reklamy: tekst, obraz oraz wezwanie do działania (call-to-action). To są podstawowe elementy, które muszą być czytelne, muszą się wyróżniać, przykuć uwagę.

Dobra reklama – to również trafny tekst, który jest napisany mową korzyści. Taki tekst przedstawia rozwiązanie problemu i zaspokajanie potrzeby. Użytkownik nie kliknie w reklamę z powodu dobrego opisu produktu. Potrzebuje przedstawienia korzyści, które płyną z danej oferty. Nieświadomie zadaje sobie pytanie: „A co zyskam, klikając w kolejną reklamę?”

Jeżeli ustalimy sposób rozliczenia przez wyświetlenia (impressions), to FB naszą reklamę może wyświetlić każdemu użytkownikowi kilka razy. I zawsze nas za to rozliczy.

[optin_box style=”12″ alignment=”center” email_field=”email” email_default=”Email” email_order=”2″ integration_type=”mailchimp” double_optin=”Y” thank_you_page=”http://www.margoleads.com/jak-tworzyc-skut…ne-reklamy-na-fb/ ” already_subscribed_url=”http://www.margoleads.com/jak-tworzyc-skut…ne-reklamy-na-fb/ ” list=”759ed45893″ name_default=”Imię” name_order=”0″ name_required=”Y” opm_packages=””][optin_box_field name=”headline”]Przygotowałam dla Ciebie ebook „7 Tajników Wiedzy Marketingowej”[/optin_box_field][optin_box_field name=”paragraph”]PHA+UG9kYWogbWFpbGEsIGEgZG9zdGFuaWVzeiB0xJkgd2llZHrEmSBwcm9zdG8gbmEgc2tyenlua8SZIG1haWxvd8SFITwvcD4K[/optin_box_field][optin_box_field name=”privacy”][/optin_box_field][optin_box_field name=”top_color”]undefined[/optin_box_field][optin_box_button type=”1″ text=”Chcę ebook!” text_size=”26″ text_color=”#ffffff” text_font=”Verdana;default” text_bold=”Y” text_letter_spacing=”0″ text_shadow_panel=”N” styling_width=”17″ styling_height=”12″ styling_border_size=”1″ styling_border_radius=”6″ styling_border_opacity=”100″ styling_gradient_start_color=”#5702b1″ drop_shadow_panel=”N” inset_shadow_panel=”N” location=”optin_box_style_12″ button_below=”Y”]Chcę ebook![/optin_box_button] [/optin_box]

Metoda rozliczania za reklamy wpływa na ich skuteczność. W przypadku rozliczania za wyświetlenia zapłacimy mniej niż za przekierowanie na stronę. Koszt reklamy nie jest stały – jest wiele czynników, które wpływają na cenę lead. Dużą rolę odgrywa branża – w sektorze finansowym koszt pozyskania jednego leadu będzie wyższy niż w branży edukacyjnej.

Reklamę warto tworzyć nie tylko w celu pozyskania nowych klientów, ale i w celu nawiązania długofalowych relacji. Ekspert twierdzi, że warto  inaczej komunikować się z tymi klientami, którzy już dokonali zakupu.

Pozyskanie nowych klientów jest najdroższe, co powoduje, że ciągle dokładamy środki. Natomiast ustawienie dalszej komunikacji, zaproponowanie dodatkowych produktów, budowanie relacji z klientem, komunikacja email marketingowa, czy z wykorzystaniem remarketingu powoduje, że część klientów, która dokonała pierwszej transakcji, dokona drugiej.

 W podcaście otrzymasz odpowiedzi również na poniższe pytania:

1. Jakie są cele, które należy zdefiniować w trakcie tworzenia zestawu reklamowego?
2. Jak zmieniały się reklamy na FB? Jak możesz skorzystać z nowych możliwości, by zwiększyć dochody firmy?
3. Jak funkcjonuje narzędzie Facebook Ads?
4. Jak wypromować salon fryzjerski (case study)?
5. Jak promować lokalne biznesy?
6. Czym są dark posty? I jak je wykorzystać w remarketingu?
7. Jak różnią się koszty reklamy w różnych branżach?
8. Czym jest Pixel FB? Jak używać Pixela, by dotrzeć do osób, które będą bardziej chętne dokonać zakupu?
9. Czym jest wartość klienta w czasie?

 

Jeżeli masz pytania podziel się nimi w komentarzach. A jeżeli chcesz skontaktować się z gościem podcastu, możesz to zrobić na różne sposoby 😉

Odwiedź blog,
napisz maila: info@maciejjutrzenka.pl;
napisz na FB  lub LinkedIn