Jak sprzedawać w sektorze B2B dzięki reklamom na Facebooku?

Reklama na FB bardziej się kojarzy z promocją produktów i usług, kierowanych do konsumentów. Nie mniej jednak jest to również świetny kanał do targetowania firm, a szczególnie osób, które w tych firmach decydują o zakupie lub zamówieniu uslugi/produktu. Wydałoby się, że reklama na FB jest mniej skuteczna w sektorze B2B, bo przecież ciężko jest przekonać pracownika wysokiego szczebla, że jego firma potrzebuje rozwiązania, które zaoferujesz.

Jeżeli sprzedajesz usługę, lejek sprzedażowy może być dłuższy – do kilku miesięcy.

Nic bardziej mylnego. Facebook ułatwia sprawę – reklamę można skierować do kogo tylko chcesz nawet kilometr wokół firmy, która może szukać to, co sprzedajesz. Każdy może nauczyć się robić reklamę na poziomie Power Editor/Ad Manager w Panelu reklamowym FB. Natomiast umiejętności niezbędne do tworzenia skutecznych reklam, które sprzedają, wymagają nie tylko rozumienia ogólnych zasad, lecz także testowania i uczenia się na bierząco w trakcie prowadzenia kampanii na FB.

 

Do podcastu Start Up My Life zaprosiłam Artura Jabłońskiego, niezależnego konsultanta ds. marketingu internetowego, który opowie o zawiłościach tworzenia reklam na FB.

Dowiesz się wiele ciekawych rzeczy, które Artur czerpie nie z książek, Internetu czy konferencji, tylko z własnego doświadczenie, współpracując z takimi markami jak SKANSKA, Sphinx, Otomoto, Otodom, Allegro, NEUCA, Województwo Pomorskie, Województwo Kujawsko-Pomorskie czy Polskie Radio PiK i wiele innych.

Artur Jabłoński

Rozmawialiśmy o poniższych aspektach:

Lejek sprzedaży w branży B2B

Reklamując usługi firmowe za pomocą FB, warto założyć, że od pierwszego kontaktu z firmą do dokonania zamówienia na jej stronie, może minąć nawet kilka miesięcy. Lejek sprzedaży produktów, jak i usług może być wielopoziomowy. Dzięki lead magnetom w postaci ebooka, wideo, konsultacji, webinaru można przyciągnąć osoby, które są (potencjalnie) zainteresowane daną usługą lub produktem. Nie koniecznie będą to osoby, które usługę czy produkt kupią. Natomiast w kolejnych etapach lejku niezainteresowane osoby można „odsiać” i zgromadzić te leady, które są na drodze zakupowej i już wkrótce dokonają zakupu.

Jeżeli ustawisz reklamy na kilometr wokół pewnego miejsca i dodasz nazwy stanowisk, FB taką reklamę nie puści, bo grupa będzie poniżej 1,000 osób.

Lead magnets, które znajdują się na pierwszych etapach lejku, można promować za pomocą reklam na FB, zachęcając odbiorców do wchodzenia na stronę firmy, pozostawiania adresu mailowego, czasami telefonu i pobierania wartościowych treści. Dzięki reklamom przynęty można kierować do pracowników firm lub przedsiębiorców na określonym obszarze geograficznym.

Targetowanie reklam na targach

Posługując się geolokalizacją, można określić terytorium, na którym będą pokazywane reklamy. Obszar można zawęzić nawet do 1 km wokół określonego miejsca. Taką funkcjonalność FB można wykorzystać kierując reklamę na targi branżowe. Mimo to, że reklama trafi do wąskiej grupy odbiorców, będzie bardziej skuteczna. Bo trafi do osób zainteresowanych daną reklamą.

Jeżeli mam nietypowy produkt, konstruuję listę firm, które mogą być zainteresowane i listę branżowych targów, które będą się odbywały. Na tej podstawie szykuję reklamy kilometr wokół konkretnej ulicy. Facebook taką możliwość (choć być może ukrytą) w panelu reklamowym ma.

Planując kampanię reklamową na FB, warto stworzyć listę targów branżowych zaznaczając ich  miejsce, datę. Później wytargetować reklamę tylko na dane obszary w określonym czasie. Jeżeli reklama jest skierowana do konkretnej grupy wiekowej, to warto ograniczyć osoby na targach, dopasowując wiek odbiorców w Menedżerze reklam.

Budżety na reklamę 

Bardzo często pada pytanie, ile kosztuje reklama na FB. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo cena kampanii zależy od wielu czynników: jej klikalności, zaangażowania odbiorców, reklamowanego produktu/ usługi, branży, grupy docelowej oraz kreacji reklamowej.

Przynajmniej 500 zł warto przeznaczyć na testy.

Cena reklamy na FB nie musi być jedynym ważnym wskaźnikiem, a tym bardziej decydującym o tym, czy warto wykorzystywać FB do reklamy skierowanej do biznesu. Najważniejszym aspektem są konwersje. Jeżeli firma inwestuje w reklamy, by sprzedawać produkt, chce uzyskać zwrot z inwestycji. Niski koszt kliknięcia wcale nie gwarantuje  opłacalność reklamy. A tym bardziej większej sprzedaży.

Kreacje testowe na FB

Z pewnością nie wystarczy kilkaset złotych na to, by zobaczyć wymierne wyniki reklam. Natomiast z całą pewnością mogą być przeznaczone na wstępne testy. Należy stworzyć kilka kreacji reklamowych, by sprawdzić, która z nich będzie działać najlepiej. Artur zaleca, żeby takie reklamy testować przez miesiąc. Prowadząc je przez jedynie kilka dni, można dostać błędne wyniki i wyciągnąć z nich złe wnioski. Jedna z testowych kreacji może wydawać się najbardziej skuteczna. Natomiast w dłuższej perspektywie nie sprawdzi się. A to przez to, że przez pierwsze dni, gdy jest aktywna, może trafić na lepszą cześć odbiorców (chętnie klikających w reklamę), a przez kolejne tygodnie może trafić na gorszą.

 

[optin_box style=”12″ alignment=”center” email_field=”email” email_default=”Email” integration_type=”mailchimp” double_optin=”Y” thank_you_page=”http://www.margoleads.com/seo-to-nie-czarna-magia/” already_subscribed_url=”http://www.margoleads.com/seo-to-nie-czarna-magia/” list=”759ed45893″ name_field=”FNAME” name_default=”Imię” name_required=”Y” opm_packages=””][optin_box_field name=”headline”]Przygotowałam dla Ciebie ebook „7 Tajników Wiedzy Marketingowej”[/optin_box_field][optin_box_field name=”paragraph”]PHA+UG9kYWogbWFpbGEsIGEgZG9zdGFuaWVzeiB0xJkgd2llZHrEmSBwcm9zdG8gbmEgc2tyenlua8SZIG1haWxvd8SFITwvcD4K[/optin_box_field][optin_box_field name=”privacy”][/optin_box_field][optin_box_field name=”top_color”]undefined[/optin_box_field][optin_box_button type=”1″ text=”CHCĘ EBOOK!” text_size=”32″ text_color=”#530684″ text_font=”Arial Black;default” text_bold=”Y” text_letter_spacing=”0″ text_shadow_panel=”Y” text_shadow_vertical=”1″ text_shadow_horizontal=”0″ text_shadow_color=”#ffff00″ text_shadow_blur=”0″ styling_width=”40″ styling_height=”30″ styling_border_size=”1″ styling_border_radius=”6″ styling_border_opacity=”100″ styling_gradient_start_color=”#ffff00″ drop_shadow_panel=”N” inset_shadow_panel=”Y” inset_shadow_vertical=”0″ inset_shadow_horizontal=”0″ inset_shadow_blur=”0″ inset_shadow_spread=”1″ inset_shadow_color=”#ffff00″ inset_shadow_opacity=”50″ location=”optin_box_style_12″ button_below=”Y”]CHCĘ EBOOK![/optin_box_button] [/optin_box]

 

Pytania

Jak różni się reklama FB przeznaczona dla konsumenta od tej kierowanej do firm?

Jak targetować reklamy FB na osoby znajdujące się na targach?

Jak wykorzystać reklamy na FB, jeżeli sprzedajesz swoje produkty i usługi firmom?

Od czego zależy cena za reklamę na Facebooku?

Jak testować reklamę?

Jaki budżet trzeba przeznaczyć na reklamę kierowaną do biznesu?

Jak FB oblicza koszt reklamy ?

Jak długo musi trwać kampania reklamowa na FB?

Co sprawia, że reklama jest skuteczna?

Dlaczego ikonki (emojis) są ważne?

Nie tylko te tematy poruszyliśmy. Przesłuchaj podcastu z Arturem Jabłońskim i dowiedz się więcej!

Blog Artura –> tu