automatyzacja marketingu

Baza mailowa, którą firmy traktują jako kontakty do potencjalnych kupców ich usług i produktów – to nieocenione bogactwo. Wystarczy tylko wykorzystać jej pełny potencjał. Duży fanpage na Facebooku nie gwarantuje sukcesu i możliwości dotarcia do wszystkich fanów. Reguły gry w social mediach często się zmieniają– są obcinane zasięgi, pojawia się coraz to większa konkurencja, która ma bardziej kreatywne pomysły i działania z zakresu growth hacking. To wszystko sprawia, że social media mogą przynosić efekty, tylko gdy inwestujesz w reklamy lub płacisz za niestandardowy pomysł, który porwie tłumy. W listą mailową jest inaczej.

Śmierć maila?

Wiele się mówi o „śmierci maila”– chodzi o zmniejszającej się skuteczności działań email marketingowych. Takie prognozy mogą się sprawdzić jedynie w przypadku komunikacji one-to-all, czyli brak segmentacji listy i wysyłki spersonalizowanych wiadomości w odpowiedzi na interakcję użytkownika z platformę/stronę www.

Nie wystarczy skierować ruch na stronę www w celu zwiększenia sprzedaży. Pierwszy kontakt ze stroną nie zawsze skutkuje zakupem – użytkownik jeszcze nie ma zaufania do firmy, jej usług czy produktów. Co więcej, konsument chce porównać inne alternatywy – ZMOT (zero moment of truth) to potwierdza. Należy przyłożyć starań, żeby takiego użytkownika zatrzymać i kierować do niego dalszą komunikację. Taką komunikację zapewnia platforma do automatyzacji marketingu i sprzedaży, w tym UserEngage.

Najbardziej rozpowszechnioną formą kontaktu jest adres mailowy, chociaż może być to również numer telefonu, a nawet „ciasteczko”, które później odnajdzie użytkownika w Internecie i pomoże wyświetlać reklamy off-site (retargeting). Budowanie bazy mailowej jest dobrą sprawą. Nie wystarczy jednak taką bazę gromadzić – żeby się „opłacała” należy wykorzystać takie kontakty w mądry sposób.

O tym, co dzieje się dalej z bazą mailową, jak jest nawiązywana relacja i budowane zaufanie z kontaktami w listy, opowie Michał Korba,  Growth Manager w User Engage, polskiej platformy do automatyzacji marketingu.

Segmentacja bazy mailowej

Wysyłanie jednego maila do całej bazy mailowej pozostało w przeszłości. Można odnotować niskie open-rate i CTR takich wiadomości. Mało spersonalizowany, uniwersalny przekaz ma marne szanse na dotarcie do skrzynki użytkownika. Jest ona codziennie zawalana nowymi wiadomościami, w tym o charakterze promocyjnym.

Segmentacja listy jest bardzo ważnym krokiem do skuteczniejszej automatyzacji. Mówić jedno do wszystkich – to przepis na porażkę. Dzięki analityce, którą daje platforma do automatyzacji, na przykład User Engage, Intercom, Drip, GetResponse można dokonać segmentacji listy i wysyłać komunikaty, które są potrzebne i ważne dla odbiorców. Odrazu można zauważyć, jak rośnie liczba otwarć maili i klikalność linków. To skutkuje również częstszą konwersją.

Będąc jedynie częścią całego procesu, email marketing jest jego integralną częścią. Automatyzacja marketingu odnosi się do narzędzia, które „spina” wszystkie założone etapy od pozyskania leadu do zakończenia transakcji (konwersji).

Strategia czy narzędzie?

Nie warto jednak zapominać, że nawet najlepsze narzędzie nie gwarantuje sukcesu, o ile strategia automatyzacji nie została dobrze przemyślana jeszcze na początkowym etapie. Platforma do automatyzacji – to nie tylko ustawienie wysyłki mailingów w odpowiedni kolejności. Taka platforma daje dużo informacji o zachowaniu użytkownika na stronie www. Dostarcza statystyki o tym, jakie artykuły czyta na blogu, jak często czyta, czy podejmuje inne działanie, np. zapisanie się na webinar i jego obejrzenie. Można również śledzić tzw. scoring leadów, czyli skalę, która według różnych kryteriów ustala gotowość leadu do zakupu. Takie dane pozwalają zdecydować o terminie przesłania danych kontaktowych do działu sprzedaży lub w prostszym systemie – zadecydować o wysłaniu maila z ofertą konkretnego produktu i zachęcić do zakupu.

Poruszyliśmy m.in takie zagadnienia: 

  1. Na czym polega automatyzacja marketingu?
  2. Jak automatyzacja zwiększy sprzedaż w Twojej firmie?
  3. Jak można pozyskać leady przez stronę www?
  4. Kto potrzebuje segmentacji listy i jak ona wpływa na współczynnik otwarć (open-rate) i CTR (click through rate)?
  5. Czym są trigery (wyzwalacze akcji), które sprawią, że transakcja z porzuconego koszyka zostanie zakończona?
  6. Jakie dane o użytkowniku dostarcza platforma do automatyzacji i jak można takie dane wykorzystać, by zwiększyć sprzedaż?
  7. Czy będzie „śmierć maila” w przyszłości?
  8. Jaka jest rola strategii w automatyzacji marketingu?
  9. Czy platforma do automatyzacji uratuje, gdy strategia jest słaba?

Zapraszam do przesłuchania tego wywiadu 😉