Pomysły na biznes, które wypalą

Każdy początkujący przedsiębiorca zaczyna swoją ścieżkę od pomysły na biznes. Jeśli jeszcze szukasz swojego idealnego pomysłu na biznes, znajdziesz tu wartościową informację jak pomysł dopasować do rynku.

 

Czy na początku musisz wiedzieć jak będzie wyglądał Twój końcowy produkt? Niekoniecznie.

 

Najprostsza wersja produktu (MVP)

 

Wystarczy stworzyć najprostszą wersję, ponieważ w przyszłości Twój produkt będzie ulegać transformacji. Jeśi masz produkt z podstawowymi funkcjonalnościami, łatwo jest dodać kolejne albo usunąć funkcjonalność, której rynek nie potrzebuje. Taki produkt nazywa się MVP (minimal viable product). Dlaczego tak, a nie inaczej?

 

Wielu biznesów przeszło w trakcie rozwoju olbrzymie transformacje  – nowe wersje produktów zastąpiły początkowe. Takie transformacje i zmiany nastąpiły po kontakcie produktu z rynkiem i to właśnie rynek zadecydował o zmianie i faktycznym ulepszeniu produktu.

 

Jak powstała historia sukcesu Airbnb

 

Założyciele Airbnb zaczynali od wynajmowania mieszkania znajdjącego się w lofcie i tam podawali śniadania, które sami robili. Dla swoich gości tworzyli warunki do networkingu. Jednak zauważyli, że pojawił się nowy trend na rynku. Ludzie przestali lubić hotele, wielu ludziom przestała podobać się ich atmosfera. Potrzebowali czegoś, co oferował Airbnb.

 

Profesjonaliści, zatrzymujący się na mieście podczas różnych konferencji zaczęli korzystać z usług wtedy jeszcze Airbedandbreakfast. Jeszcze później firma Airbnb stała się taka, jaką znamy ją teraz – skalowalna.

 

Airbnb – to platforma gdzie każdy może wynająć mieszkanie albo pokój na krótki okres czasu i to w każdym miejscu na Ziemi.

 

Najważniejsza przyczyną dlaczego pomysł nie wypala jest brak zapotrzebowania na rynku. Ale to znaczy, że trzeba zastanowić się nad koncepcją – czasami wystarczy ją troche zmienić, dopasować do rynku.

 

Jak zmieniał się Instagram

 

Instagram jako platforma do umieszczenia zdjęć wyglądał zupełnie inaczej. Najważniejszą cechą Burbn-a (pierwsza nazwa Instagramu) było oznaczenie miejsca pobytu użytkownika. Wtedy filtry nie były aż tak zaawansowane jak teraz i nie były główną funkcjonalnością.  

 

Appka służyła do oznaczania lokalizacji. Po dokładnej analizie rynku oraz zapotrzebowań użytkowników, Instagram zmienił strategię i zostawił jedynie zdjęcia , filtry oraz proste funkcjonalności – like i komentarz.

 

18 miesięcy po wprowadzeniu zmian Facebook kupił Instagam za 1 miliard dolarów.

 

Nie warto się zakochiwać w swoim pomyśle

 

Doskonalenie produktu jest priorytetem twórcy pomysłu – trzeba  go testować na rynku, pytać o opinię. Ten proces jest niezbędny do ulepszenia i “dopasowania” produktu do rynku. Często początkujący przedsiębiorcy zapominają o testach, badaniach, bo są zakochani w swoich pomysłach. Należy być krytycznym wobec siebie i swojego biznesu.

 

Pamietaj, że to co zaplanowałeś pierwotnie stworzyć, nie musi być Twoim końcowym efektem, bo rynek jest od Ciebie mądrzejszy i zdecyduje, w którym kierunku pójdzie Twoje dzieło.

Czy sprawdziłeś już swój produkt i usługę? Jaki uzyskałeś feedback? Przeanalizowałeś go i wyciagnąłes wnioski?