czy reklama musi być ładna?

Zastanawiasz się, dlaczego nawet bardzo dobre kreacje reklamowe nie przynoszą pożądanego zwrotu z inwestycji, a „brzydkie” i nieschludne mogą rozhulać nową markę? Marcin Pyszora, dyrektor ds. strategii w VML udziela odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące reklamy dla dużych marek. Przesłuchaj ten podcast.marcin pyszora strateg

Marcin Pyszora od ponad 10 lat zajmuje się planowaniem strategii komunikacji dla dużych marek, polskich jak i zagranicznych. Na swoim koncie ma współpracę z Żywiec Zdrój, H&M, mBank, Lay’s, 3M, Dulux, Danone, Philips. Za skuteczne reklamy został wielokrotnie  nagrodzony – biurko pęka od  Effie, MIXXów, Golden Arrow, Innovation Ad. Nagrody – to potwierdzenie wieloletniej praktyki i oddaniu się rzemiosłu do ostatniej kropli potu w warsztacie.

 

Kultura fizyczna demokratyczna

Marcin na przykładzie H&M opisuje, jak powstał insight (zrozumienie potrzeb i motywacji konsumentów) słynnej kampanii reklamowej dla marki, która dotychczas była kojarzona z miejskim stylem życiem, wygodnym i ładnym ubraniem o przystępnej cenie.

Chcąc poszerzyć swoją ofertę o ubrania sportowe, marka zetknęła się z problemem przełamana myślenia o H&M wśród konsumentów. Za cel postawiła sobie wzmocnienie myślenia jako o marce, która ma wygodne sportowe ubranie, dostępne dla każdego.

Konkurencja H&M w postaci znanych światowych marek, identyfikujących się jedynie z odzieżą dla sportowców i osób aktywnie fizycznie, stawia na prędkość, motywację, wyciskanie ostatniego potu podczas treningu. W kampanii reklamowej Kultura Fizyczna postawiono na inny komunikat, który utrzymał spójność z dotychczasowym postrzeganiem marki – skojarzenia z wolnym czasem i …. kulturą. Tym razem fizyczną.

Teatr i WF mają coś wspólnego. Team VML, pracujący nad planowaniem strategii kampanii, postanowił połączyć teatr z kulturą fizyczną. Na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie zostały przeprowadzone treningi siłowe, akrobatyka, boks, taniec, joga i inne aktywności. Kampania przełamała schematy. Sport w odróżnieniu od teatru może być dostępny dla każdego. H&M to udowodnił. O kulisach powstania tej kampanii posłuchasz w wywiadzie z jednym z pomysłodawców projektu, Marcinem Pyszorą.

 

h&m kultura fizyczna

Kreacja reklamowa „Kultura Fizyczna” H&M

Cel i zasoby – idą w parzę

Na pewno kiedyś spotkałeś/aś się również z tymi „brzydkimi” reklamami, które na pierwszy rzut oka nie miały sensu. „Nie robił tego profesjonalista! Jaka nieestetyczna! Najgorsza reklama ever!” – tak możesz się oburzać. Ale czy taka reklama zawsze musi być nieskuteczna?

Można wielkim łukiem omijać reklamę drinku energetycznego Zenek (podobno można go kupić w Białymstoku), ale nie warto mówić o jej bezskuteczności, niewiedząc o szczegółach. Żeby ustalić czy jest skuteczna, warto odwołać się do briefu, który wysyła klient do wybranej agencji. Zawiera on wytyczne dla kampanii oraz cele, które klient chce spełnić, wchodząc we współpracę z agencja.

Kanały dotarcia i koszty

To ile w takim razie kosztują pomysły, które przynoszą zysk dla firmy? Jeżeli szukasz w „Internetach” odpowiedzi na to pytanie, na pewno nie znajdziesz jednoznacznych wskazówek na to, ile budżetu przeznaczyć na strategię, a ile na jej realizację. To wszystko ZALEŻY. Ale w podcaście dowiesz o tym, co wpływa na cenę kampanii.

Niemalże każda firma stawia na innowacyjne metody promocji, szuka growth hackera, który zrobi dużo szumu za małe pieniądze. Ale czy growth hacking jest Ci potrzebny?  Zależy, czy liczysz na długofalowy wzrost sprzedaży czy na jednorazowe strzały, po których nastąpi stagnacja. O tych i innych kwestiach dobrej reklamy w wywiadzie z ekspertem 😉

 

Z podcastu dowiesz się m.in o tym:

  1. Jak pojawiają się trafne pomysły na reklamę?

2. Na czym polega praca stratega i dlaczego bez strategów nie byłoby reklamy?

3. Czy growth hacking Cię uratuje?

4. Czym jest insight i gdzie go szukać?

5. Jak tworzone są strategie dla dużych światowych brandów?

6. Czego nie warto się bać w reklamie?

7. Brzydka czy ładna – jaka reklama może być skuteczniejsza?

8. Dlaczego nie należy oceniać jakość kampanii reklamowej?

9. Jak komunikować markę niszową, a jak – masową?

 

Zapraszam do przesłuchania podcastu z M. Pyszorą, Strategy Director, VML.