Po co Ci to wszystko? 
Po co jakieś strategie marketingowe, strategie cenowe, prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych, tworzenie filmów ofertowych, prowadzenie bloga firmowego… To wszystko jest przecież bez sensu. To strata pieniędzy. Przecież Twój biznes może sobie poradzić bez marketingu, prawda

Oczywiście ludzie z branży marketingowej będą Ci przedstawiać jakieś bezsensowne określenia, jak np. content marketing, marketing efektywnościowy, SEO, czy jakieś dziwne propozycje współpracy z „Influencerami”. Co to w ogóle jest?

To tylko chwyty reklamowe, a dobry produkt obroni się sam.

Nie trzeba nawet o nim mówić, a klienci sami się pojawią! Tak to przecież działa. Dlaczego tam mało firm potrafi przetrwać pierwszy rok działalności? Ponieważ inwestują w ten cholerny marketing, który pożera im środki.blog o marketingu internetowym

Przecież nikt jeszcze nie kupił żadnego produkty tylko dlatego, że znalazł ciekawy artykuł związany z wykorzystaniem danego produktu, bądź rozwiązaniem problemu.

Ktoś ogląda te całe „fanpejdże” na Facebooku? Kto w ogóle siedzi na tych całych mediach społecznościowych? Strata czasu!

Reklamy w mediach społecznościowych? Kolejny zbędny wydatek. Twoja grupa docelowa sama do Ciebie trafi.

Strona internetowa? Masz przecież jedną, z informacjami kontaktowymi. To w zupełności wystarczy. Oczywiście marketingowcy będą Ci mówić o jakichś dziwnych działaniach SEM i SEO. Ci to ciągle wymyślają jakieś dziwne
nazwy

Twój znajomy z liceum od zawsze lubił rysować. Stworzył Ci przecież takie proste i ładne ulotki, które w zupełności wystarczą. Od czasu do czasu Twoja córka może rozdawać je w centrum miasta.

Kto jest Twoją grupą docelową? Generalnie, to wszyscy, ale najczęściej sprzedajesz swoje produkty firmom. Przecież w takim chodzącym codziennie przez centrum miasta tłumie jest pełno przedsiębiorców

Szkolenia? Byłeś kiedyś na jednym, bo było za darmo, ale nie wiedziałeś za bardzo o czym mówił ten dziwny facet? To normalne. Kupiłeś ponadto kiedyś dwie książki o marketingu, ale to jest strasznie nudne? Skąd ja to znam?!

dlaczego nie potrzebujesz marketingu

Jak idzie Ci w biznesie? Mówisz, że bywało lepiej… Pamiętasz jak z 10 lat temu żyło się dobrze. Nie było tyle konkurencji, która Cię okrada. Nie wiem jak oni to robią, że przekonują klientów do siebie tą marną ofertą.

Przecież każdy doskonale wie, że Twoja oferta jest zdecydowanie najlepsza. To widać gołym okiem!

Pamiętaj, że na Twoją naiwność czeka cała masa agencji reklamowych i freelancerów, którzy będą Cię namawiać do różnych działań promocyjnych, które i tak pewnie nie przyniosą żadnych efektów.

Nie możesz się poddać ich manipulacjom

Przecież klienci Cię polecają, prawda? To w zupełności wystarczy.

Od razu Ci powiem, że pewnie Ci cali marketingowcy będą Cię wkrótce namawiać do tworzenia materiałów wideo, w tym filmów produktowych. Strasznie drogi interes i zupełnie nieopłacalny. Przecież jak klient chce kupić, to przyjdzie do Twojego sklepu, prawda?

dlaczego nie potrzebujesz marketingu?A, i jeszcze jedno! Największe zło to te szkolenia, w których robią ludziom wodę z mózgu. Jakieś Socjomanie, I love marketing i inne szarlatańskie wybryki – wiara w to, co tam mówią to najgorsze co możesz zrobić dla swojej firmy.

Ty wiesz, że oni potrafią wziąć za szkolenie kilkaset złotych?!?!?!

A przecież to, że pójdziesz i ich wysłuchasz nic nie zmieni w Twojej firmie! Oni myślą, że dasz się nabrać na te całe piękne określenia, które nic nie wnoszą?

 

 

***

No dobrze, koniec tego ☺ Teraz kilka zdań na serio.
Nowoczesny marketing – może jednak warto spróbować?

Marketing to nieodłączna część nowoczesnego biznesu. Wypracowanie przewagi konkurencyjnej bez znajomości marketingowej w warunkach rynkowych, to anomalia.

Internet stworzył możliwości konkurowania z dużymi firmami na zdecydowanie bardziej wyrównanych warunkach, niż było to w epoce pre-Internetowej.

Kiedyś głównymi kanałami reklamy były telewizja, radio i drukowana prasa, gdzie reklama była bardzo droga – nie tylko sama powierzchnia reklamowa lub czas antenowy, ale ródlaczego nie potrzebujesz marketinguwnież samo przygotowanie treści reklamowej pochłaniało duże środki.

Dzisiaj, dzięki mechanizmom reklamowym Facebooka, Instagrama, czy Google AdWords można dotrzeć do ściśle określonej grupy odbiorców stosunkowo niewielkim kosztem. Ponadto, wszystkie dane związane z całym procesem reklamowym są agregowana i przetwarzane, dzięki czemu w prosty sposób można zdobyć informacje zwrotną z rynku.

 

Wiemy które reklamy są skuteczne, a które powodują same straty. Wiemy co poprawić dzięki testom A/B, monitorowaniu zachowań klientów na stronie internetowej oraz dzięki bliskiemu kontaktowi z naszymi odbiorcami w mediach społecznościowych.
To wszystko składa się na ocean nowych możliwości, które jednak trzeba mądrze dobierać do rodzaju biznesu i budżetu. Nie jest  przecież sztuką wydać dużo pieniędzy i osiągnąć marne rezultaty.

Dzisiejszy marketing, to w dużej mierze testowanie rozwiązań i jeśli Ty jako właściciel biznesu, bądź Twoi przełożeni (jeśli jesteś odpowiedzialny w firmie za marketing) nie będą otwarci na testy i nowe rozwiązania, to może to oznaczać stagnację.

Pamiętaj, że ten, kto stoi w miejscu, cofa się.

Sam w swojej pracy obserwuje jak drobne zmiany w działaniu mogą znacząco wpłynąć na zwiększenie sprzedaży.

Jesteś gotów na zrobienie pierwszego kroku w świecie e-marketingu? ☺

Autor: Kamil Glapiński

dlaczego nie potrzebujesz marketingu

 

Specjalista ds. e-marketingu, z doświadczeniem marketingowym w branży FMCG, ubezpieczeniowej, Health & Beauty oraz medycznej. Prowadzi blog o digital marketingu dla małych firm i freelancerów http://kamilglapinski.pl