adrian milnikiel startup spark

Tematem #18 odcinka Start Up My Life jest conversational commerce, pojęcie, które w 2015 roku ukuł Chris Messina (Developer z Google i Uber, odkrywca hashtagu).

O sztucznej inteligencji, m.in. o botach opowie Adrian Milnikiel, przedsiębiorca, Head of Growth w Startup Spark (akceleratora startupów działającego w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej). Zajmuje się sztuczną inteligencją i neurobiologią. Angażuje się w projekt usuwania nieprawdziwych wiadomości z Internetu (fake news) oraz pracuje nad systemem analizy czynności mózgu. Jest współzałożycielem Union Capital, spółki która pozyskuje inwestorów z Zatoki Perskiej dla projektów nieruchomościowych i technologicznych na obszarze Europy Centralnej. 

W przeciągu kilku lat większość ośrodków call center upadnie, ze względu na to, że przejmą je boty. Większość prostych zadań zostanie zniesiona przez sztuczną inteligencję, bo boty się uczą? (Adrian Milnikiel)

Adrian odpowie na poniższe pytania:

 1. Czym jest conversational commerce?
 2. Jak działają boty zintegrowane z messengerami?
 3. W jakich branżach boty mogą znaleźć zastosowanie?
 4. Jak wygląda przyszłość sztucznej inteligencji?
 5. Dlaczego należy zainwestować w bota dla swojej firmy?
 6. Jak bot pomoże zaoszczędzić na pracownikach?
 7. Jak  chat boty mogą pomóc w agregacji zachowań i potrzeb użytkowników?
 8. Jak boty mogą zmienić sektor restauracyjny?
 9. Jak będziemy szukać informacji w Internecie w przyszłości?
 10. Dlaczego konsultantów ds. sprzedaży będzie mniej?
 11. Jak VR zmieni podejście do Facebooka?
 12. Czy Facebook jest zagrożony światem startupów?
 13. Jakie informacje mogą dostarczyć boty, które nie są dostępne w statystykach żadnej platformy?
 14. Dlaczego chat boty mogą zastąpić email marketing?

Czym jest Conversation Commerse?

Pojęcie conversational commerce odnosi się do komunikatorów internetowych, które mogą służyć wsparciu sprzedaży firm. Dzięki takim aplikacjom jak Facebook Messenger, WhatsApp, Talk i WeChat marki mogą z łatwością wchodzić w interakcję z klientem. Za pomocą chat botów (kodu integrowanego z komunikatorem), klient dostaje niezbędne informacje, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie.Bazując na żywej konwersacji, czat boty szybciej mogą dostarczyć szukaną informację lub odpowiedzi na pytania potencjalnych lub aktualnych klientów. Zintegrowane z niektórymi komunikatorami, potrafią rozwiązać problem klienta lub sfinalizować zakup szybciej, niż zrobiłby to konsultant ds. sprzedaży. Według wielu prognoz niektóre stanowiska pracy zostaną zastąpione już w najbliższej przyszłości. A to dzięki sztucznej inteligencji, m.in. chat botom.

Przykłady czat botów

Boty zintegrowane chociażby z FB Messenger’em umożliwiają bliższe relacje marki z klientem. Bot linii lotniczych KLM na życzenie dostarcza potwierdzenie rezerwacji, informację dotyczące odprawy,  przesyła kartę pokładową i informuje o statusie lotu przez Messenger Facebooka.

Innym przykładem bota jest HealthTap, który po wpisaniu symptomów dostarcza informację o znaczeniu dolegliwości. Po zadaniu pytania przesyła polecane odpowiedzi bazując na wcześniejszych odpowiedziach lekarzy w systemie. Poprzez aplikację można podziękować za odpowiedź, wysłać personalne pytanie do lekarza lub umówić się na konsultację natychmiast przez stronę lądowania. I tu zaczyna się sprzedaż usług…

Szerlok Bot – jest dobrą zajawką łódzkiej agencji kreatywno-technologicznej KODA Five. Nie dostarcza ważnych informacji klientom, lecz pozwala na dobrą rozrywkę. Ten bot na podstawie pytań, które zadaje, potrafi odgadnąć filmową postać z polskiego czy zagranicznego kina. Pokazuje, że nie ma ograniczeń – technologia umożliwia realizację nawet najbardziej ambitnego projektu.

szerlok bot conversational comerce

Serwis internetowy TechCrunch zaprojektował bota, który dostarcza newsy na żądanie użytkownika FB Messengera. Użytkownik sam może wybrać rodzaje wiadomości oraz częstotliwość dostarczanych treści. Na podobnej zasadzie działa również bot CNN, który dodatkowo pozwala na wysyłkę newsów o określonej tematyce. Jeżeli wybierzesz sobie wiadomości sportowe, to z pewnością ominą Cię tematy związane z polityką, której nie lubisz.

Są narzędzia do samodzielnego stworzenia chat botów, chociaż o mocno ograniczonych możliwościach. Jeden z takich botów stworzył Mateusz Czech, bloger, który pisze o marketingu online. Zbiera również najciekawsze newsy z branży. Chcesz dostawać powiadomienia o tym, co się dzieje w świecie marketingu, dowiedzieć się o wszystkich nowinkach – zapisz się na listę Mateusza Czecha, który za Twoją zgodą (ustalasz czas i częstotliwość) będzie regularnie przesyłać Ci swoją prasówkę, którą zbiera z różnych źródeł w Internecie.

Przyszłość email marketingu zagrożona?

Boty można uważać za jedno z zagrożeń dla email marketingu, w skuteczność którego zaczyna się wątpić. A to dlatego, że boty mogą podwyższyć open-rate wiadomości – czy to newsletterów czy dodatkowych informacji. Do skrzynki codziennie wpadają ważne informacje, jak i spam. To spowodowało zmniejszenie klikalności maili, które wysyłają firmy.

Coraz ciężej jest zwabić użytkownika by kliknął w ofertę, zniżki i promocję, bo coraz bardziej się uodpornia na reklamowy przekaz. Mimo to, że serwisy email marketingowe oraz platformy do automatyzacji sprzedaży oferują coraz większy stopień personalizacji mailingów, boty mogą z tym sobie poradzić o wielu lepiej. Ponieważ zrobią to w prosty sposób: dostarczą ważną dla użytkownika informację w odpowiednim czasie przez odpowiedni kanał. Odpowiednim kanałem będzie ten, który preferuje użytkownik oraz tam, gdzie użytkownik spędza najwięcej czasu – messenger. Tylko za pomocą Messengera Facebooka można dotrzeć do 1 mld użytkowników.

Alternatywa dla aplikacji mobilnych

Instalujemy coraz więcej aplikacji, które wymagają dalszych aktualizacji i bardzo często nie są aktywnie używane. A co jeśliby te wszystkie aplikacje były zintegrowane w jedną? W tym miejscu, gdzie jesteśmy najczęściej? Na komunikatorach –  Messenger Facebooka, KIK, WeChat, Slack, Twitter. Wyobraź sobie, że dostajesz pasówkę z sieci CNN czy TechCrunch, potwierdzenie o dostawie zamówionej koszuli czy informację, że lot się spóźni prosto na komunikator!

hi poncho conversational commerce

Hi Poncho – bot, który poinformuje o pogodzie w Twoim mieście

Jeżeli masz pytanie do działu obsługi klienta, dzwonienie czy pisanie maila będzie zbędne – wystarczy zapytać bota na Messengerze FB, a dostaniesz odpowiedź w kilka sekund. Za jego pomocą można również zamówić taksówkę, pizzę, kupić bilet lotniczy czy do kina, dobrać odpowiedni kosmetyk czy dostać ofertę sieci telefonii komórkowej.

Więcej botów – mniej kosztów

Dzięki zautomatyzowanym procesom bot może wykonać te czynności, które wykonują na przykład sprzedawcy lub konsultanci. Wirtualny asystent może pomóc firmie zaoszczędzić. Niektóre firmy jeszcze nie do końca ufają botom – wolą testować jak może działać tandem człowieka z programem. Dlatego w każdym momencie do konwersacji, którą prowadzi bot z klientem, może dołączyć konsultant, który odpowie na pytanie, wymagającego analitycznego myślenia, by rozwiązać trudniejsze kwestie.

Nadal wątpisz w możliwości botów? Przesłuchaj wywiadu z Adrianem Milnikielem, który opowie o ich przyszłości i dodatkowych możliwościach, które nam dają.

Jeżeli chcesz wypróbować możliwości botów, wystarczy przejść przez link FB i wysłać pierwszą wiadomość (jej treść jest dowolna), a bot poprowadzi dalszą konwersację.

Inne linki, wspomniane w podcaście

Woody.pl – http://www.wooddy.pl

KODA Bots – agencja digitalowa, która przerodziła się w agencję, programującą boty

Start Up Spark – http://startupspark.io

HiPoncho – https://www.facebook.com/hiponcho/